Skupina

Založení a počátky Iron Maiden (1976-1979)

Kapela na počátcích
své kariéry. Steve Harris se po založení klubové kapely Smiler potkal s Davem Murrayem a založil novou skupinu pod názvem Iron Maiden(starověký mučící nástroj).Jeho cílem bylo čelit nové punkové vlně(Iron Maiden se později stali hlavními představiteli takz. nové vlny Britského heavy-metalu).V sestavě byli roku 1976-Harris, Murray,zpěvák Paul Di’anno a bubeník Doug Sampson. Skupina debutovala vystoupením v The Cart and Horses v Startforde v londýnské čtvrti East End. Skupina pokračovala sérii vystoupení v LeytonstoneThe,Bridgehouse,Canning Town a Ruskin Arms v East Hame.I když si díky těmto koncertům získávala stále více fanoušku,nepodařilo se kapele zaujmout žádnou z gramofónových firem.Iron Maiden tedy vydali EP z demo snímek Iron Maiden, Prowler a Strange World na vlastní značce.Kopii,kterou poslali diskdžokejovi Nealovi Kayovi z londýnskeho klubu The Bandwaggon Soundhouse se stala v heavy-metalových klubem velkým hitem.Skupina pokračovala dalšími úspěšnými koncerty v The Soundhouse. Diskdžokej Kay organizoval akci „Heavy Metal Crusade“ (Heavy-metalová křižácká výprava) v londýnském klubu Music Machine. Iron Maiden se ukázali na koncertu, který vešel do podvědomí jako koncert „nové vlny britského heavy-metalu“ (NWBHM). O skupinu poté stoupl zájem a hrála téměř po celé Velké Británii. V Listopadu 1979 vyšla EP The Soundhouse Tapes,nahraná rok předtím v Cambridgei a distribuovaná poštou.Navíc přišel nový kytarista Tony Parsons a skupina nahrála dvě skladby na kompilační LP Metal For Muthas,kterou vydala prostřednictvím EMI. V prosinci toho roku skupina odehrálá velmi úspěšné a vyprodané vystoupení v londýnském klubu Marquee a tím se rozhodlo o smlouvě s EMI.


Éra Paul Di’anna (1980-1981)

Paul Di’anno Parsonsa nahradil další kytarista Dennis Stratton.Skupina vydala své první plnohodnotné album "Iron Maiden",které šokovalo celý svět svou dynamičností,energií,úžasnými kytarovymi rify,či sóly.Nejen Steve Harris v něm ukázal,že v něm dřímá obrovský skladatelský talent. Popularita skupina šla prudce nahorů,skupina se oběvovala v televizních show a na dalších akcích a vystupovala také na turné se skupinami Judas Priest a Kiss.Zároveň došlo i k dalším změnám,na post bubeníka přišel Clive Burr,který vystřídal Sampsona a místo kytaristy Strattona přišel Adrian Smith.
Éra Bruce Dickinsona (1982-1993)

Do skupiny přichází
Bruce Dickinson... Jelikož zpěvák Paul Di’anno dával víc,než před zpěvem a hraní s kapelou přednost rockerskému stylu života(alkohol,drogy),musel Iron Maiden opustit a na jeho místo přišel do té doby poměrně málo známy zpěvák skupiny Samson Bruce Dickinson.Skupina nahrála album The Number Of The Beast,které se čekalo s velkým očekáváním.Album se okamžitě stalo celosvětovou bombou a do dnešní doby(i když skupina vydala spousty výborných alb) toto album mnozí považují za vůbec nejlepší v celé historii skupiny.Popularita skupiny se tak zvýšila ještě víc a po celém světe jí bylo plno a i díky ní stoupla velmi popularita heavy-metalu. Skupina pokračovala velmi rychle - album,turné,album,turné. Skupina roku 1992. A nepřestala překvapovat,následovaly další výborné alba-Piece Of Mind(1983),Powerslave(1984),Live After Death(1985), Somewhere In Time(1986),Seventh Son Of A Seventh Son(1988),No Prayer For The Dying(1990), Fear Of The Dark(1992),A Real Live/Dead One(1993),Live At Donington(1993).Během tohoto období(1982) opustil kapelu bubeník Clive Burr a nahradil ho Michael Nicko McBrain. Před albem No Prayer For The Dying odešel Adrian Smith,kterého nahradil Janick Gers. V roce 1993 šokoval Bruce Dickinson fanoušky zprávou o odchodu ze skupiny.Na jeho post tedy musela skupina v čele se Stevem Harrisem vybrat nového zpěváka,jež se stal Blaze Bayley.


Éra Blayze Bayleho (1993-1999)

Éra zpěváka Blaze
Bayleho.Po odchodě zpěváka Bruce Dickinsona si nemohla skupina stěžovat na pokles popularity ,který se projevil jen v USA.Dlouholetý kamarád Iron Maiden Blaze Bayley se sice snažil, ale kvalit Bruce Dickinsona nedosahoval.Na koncertech mnohdy zapoměl nějaký ten kus textu a taky mu dělalo celkem velké problémy zazpívat Bruceovy výšky,ale i přesto to nebylo zas až tak hrozné,v podstatě se jeho hlas kromě vysokých oktáv od Bruce tak moc nelišil. V roce 1995 vydala skupina album The X Factor,který není považován za nejlepší... Album je hodně zadůmané,jako by se skupina ještě stále nemohla dostat z odchodu Bruce Dickinsona.Přesto se po několika posleších album nejeví zas tak špatně a celkově je plné výborných kytarovýh rifů a má v sobě cosi zvláštního.V roce 1996 vydala skupina edici Best Of The Beast i s novou písní Virus.Další album přišlo roku 1998 a jeho název je Virtual XI.Toto album se nedočkalo nějakého drtivého ohlasu,ale celkově ani nijak nezklamalo. V roce 1999 tato éra skončila a Bruce Dickinson se zcela nečekaně a o to bombastičněji vrátil na palubu Iron Maiden...


Od roku 2000 po součastnost...

Skupina po návratu
Bruce Dickinsna.Bruce Dickinson si sebou zpět přivedl i bývalého kytaristu Iron Maiden Adriana Smithse a počet členů kapely tak stoupl na šest.Skupina odehrála šňůru koncertů,jako vzpomínku na staré časy a vydala nové album Brave New World,které opět kapele zvedlo popularitu. Následoval koncert Rock In Rio,který vyšel na CD,i DVD a stal se celosvětově úspěšný. Na koncertě tehdy skupina zaznamenala rekordní počet fanoušků 250 000,kteří vytvořili nevídaný kotel.Po turné vyšlo v roce 2003 velmi povedené album Dance Of Death a skupina ukázala,že je stále na špici heavy-metalu.V roce 2005 vyšlo live CD a poté i DVD Death On The Road...
Členové skupiny

Bruce Dickinson Paul Bruce Dickinson

Pozice ve skupině: zpěvák
Narozen: 07. 08. 1958
Působení ve skupině: 1982-1993, 1999-po součastnost
Stručná charakteristika: Podle mnohých nejlepší heavy metalový zpěvák na světě. Jeho hlas je typickým hlasem heavy metalu. I ve svém věku má stále úžasnou formu, dokáže odběhat celý koncert a přitom zpívat na maximum.
Steve Harris Steve Harris

Pozice ve skupině: baskytarista
Narozen: 12. 03. 1957
Působení ve skupině: od jejího založení až po součastnost
Stručná charakteristika: Zakladatel Iron Maiden. Kromě toho, že svou basu ovládá jako by se s ní již narodil, je to výborný skladatel. Z jeho hlavy pochází většina hitů skupiny a procentuálně složil suverenně nejvíc písňí právě on.
Dave Murray David Michael Murray

Pozice ve skupině: kytarista
Narozen: 23. 12. 1956
Působení ve skupině: od jejího založení až po součastnost
Stručná charakteristika: Ve skupině působí společně se Steavem Harrisem od jejího založení. Je to výborný kytarista, jeden z nejlepších a nejrychlejších kytaristu, co se týče hraní sól.
Janick Gers Janick Robert Gers

Pozice ve skupině: kytarista
Narozen: 27. 01. 1957
Působení ve skupině: od roku 1990 až po součastnost
Stručná charakteristika: Na pódiu líta a háže s kytarou jako blázen. Výborný kytarista, zvládá perfektně velmi rychlá sóla a během koncertů je jak utržený ze řetězů.
Adrian Smith Adrian Frederick Smith

Pozice ve skupině: kytarista
Narozen: 27. 02. 1957
Působení ve skupině: od roku 1981 do roku 1990 a poté od roku 1999 až po součastnost
Stručná charakteristika: Ve skupině působil ve zlatém období 80.lét, poté odešel za sólovou kariérou, ale bez Iron Maiden nevydržel a roku 1999 se společně s Brucem Dickinsonem vrátil zpět. Také výborný kytarista, který má v sobě navíc i velký skladatelský potenciál.
Nicko McBrain Michael Henry McBrain

Pozice ve skupině: bubeník
Narozen: 05. 06. 1954
Působení ve skupině: od roku 1983 až po součastnost
Stručná charakteristika: Po odchodu Cliva Burra zaujal místo bubeníka ve skupině. Výborný bubeník, který je považován za jednoho z nejlepších na světě. Na jeho nástroji stojí společně s basou Steva Harrise spoustu písní. Je to asi největší vtipálek ze skupiny.